Diyabet hakkında (Over diabetes)

 

Şeker hastalığı olarak da bilinen Diabetes Mellitus hastalığı, dünyada en yaygın hastalıklarından biridir. Hollanda’da 850.000 kişi aşkın insan, bu metabolizma hastalığı hastasıdır. Ve her yıl bu rakama 75.000 kişi daha eklenmektedir. Fakat, diyabet tam olarak nedir?

 • DiYABET NEDiR?

  Doktorunuzdan diyabet hastası olduğunuzu öğrendiniz. Yada çevrenizde birisi diyabet hastası. Diabetes mellitus (diyabet), şeker hastalığı olarak da bilinir, dünya genelinde bilinen bir numaralı rahatsızlıkdır. Hollanda da yaklaşık 850.000 insan diyabet hastası. Ve her yıl 75.000 insan daha eklenir. Peki Diyabet (şeker hastalığı) nedir?

   

  Çok yüksek kan şekeri değeri

  Diyabet (ŞekerHastalığı) insülin hormonunun (pankreas tarafından salgılanan bir hormondur) eksikliği veya etkisizliği sonucu oluşan,ömür boyu süren bir hastalıktır. Insülin vücudunuza giren karbonhidratlı besinler aracılığı ile oluşan glikozu sindirimsisteminde emilerek kana karışırmasına yardım eder. Glikoz genelde hücrelerinizde depolanır, hücre içine giren glikoz enerji olarak kullanılır. Diyabetiniz mi var, kanda biriken şeker yüksek kan şekeri düzeylerine yol açar ki, bu da şeker hastalığı ile bağlantılı sağlık sorunlarına neden olur.

   

  Diyabet çeşitleri

  Herkes diyabet hastası olabilir. Diyabet bir kaç farklı türde olup çeşitli nedenleri vardır.

  • Tip 1 diyabet
  • Tip 2 diyabet
  • Hamilelik diyabeti ( Gestasyonel diyabet)

   

  Diyabet : belirtiler ve bulgular

  Çok yüksek kan şekeri; bu tam olarak ne anlama geliyor? Ve nelere sebep olup belirtileri nelerdir.

  Eğer kanınızda glikoz oranı fazla ise, vücudunuz fazla olan glikozu yakıt olarak kullanamaz. Vücudda kullanılmayan glikoz böbrekler aracıyla idrara geçer. Yüksek orandaki glikozu inceltebilmek için böbrekler daha fazla su kullannır. Ve bu yüzden daha sık tuvalete gider ve daha çok su içme ihtiyacı duyarsınız. Diyabet hastası olduğunuzu uzun bir süre bilmeye bilirsiniz. Çünkü belirtiler genel olarak görül ve semptonlar tanımak zordur.

   

  Tip 1 ve Tip 2 diyabetlerin belirtileri ve şikayetleri birbine çok benzer. Belirtiler başlıklı sayfada diyabet farklı tiplerinin olabilecek olan belirtileri hakkında dah fazla bilgi bulabilirsiniz. 

 • Diyabet çeşitleri (tip 1 ve tip 2)

  Herkes diyabet (şeker hastalığı olarak da adlanır) olabilir. Diyabet olma olasılığı riski ileriki yaş dönemlerinde de arta bilir. Bu forma tip 2 diyabet denir. Bu arada genç yaşta ortaya çıkan diyabet türü çok bilinen tip 1 dir ve ayrıca gebelik şeker hastalığı da bilinenler arasındadır.

  Diyabetin farklı türleri vardır. En yaygın olan diyabet türü tip 1diyabeti ve tip 2 diyetidir Tip 1 diyabet rahatsızlığında pankreas ya az yada hiç insülin üretmez. Kan şeke seviyesi çok yüksektir. Tip 1 diyabet genellikle 30 yaş döneminden önce görünür. Bu diyabet türü diyabetli olan kişilerin yaklaşık %10 ila 15’de görülen formdur.

   

  Tip 1 diyabet nedenleri

  Ailenizde tip 1 diyabet rahatsızlığı olan var ise sizinde tip 1 diyabet olma riskiniz vardır. Ayrıca belirli bir virus veya iltihap gibi nedenler diyabet olma nedeni olabilir. Normalde bağışıklık sisteminiz vücudunuzu çeşitli hastalıklara karşı korur. Bilim adamları, çocuk yaşlarda bir virüs enfeksiyonunda insülin üreten hücrelerin savunma sisteminin etkisinin kırılmış olabileceğini düşünüyor. Bu aynı zamanda Tip 1 diyabet gelişimine neden olmuş olabilir.

  Sanılanın aksıne yaşam şekliniz tip 1 diyabet olma olasılığını etkilemez.

   

  Tip 1 diyabetin tedavisi

  Tip 1 diyabetti günlük yaşam üzerinde üyük etkisi vardır. Eğer bu tip diyabetiniz var ise kan şeker düzenini kontrol altında tutmak şartır. Her gün, kan şekererinizi kontrol etmek ve düzeyde tutmak için insülin pompası veya iğnesi kullanmanız gerekir.

  Yaşam tarzı tip 1 diyabet başlangıcını etkilememesine rağmen, sağlıklı bir yaşam tarzı önemlidir. Sağlıklı beslenme, düzenli yemek yeme, egzersiz yapmak ve kilonuzu korumak bu tip diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

   

  Tip 2 diyabeti veya yetişkin diyabeti nedir?

  Diyabetin farklı tipleri vardır. Diyabet tip 1ve diyabet tip 2en yaygın olanlarıdır. Diyabet tip 2 veya yetişkin diyabeti yavaş yavaş ortaya çıkan türdür. Vücudunuz insülini düzgün emmez ( insülin direnci ) veya pankreas çok az insülin üretir. Tip 2 diyabet genellikle komplikasyonlar veya belirtiler ortaya çıktıktan sonra keşfedilir. Tip 2 diyabet en yaygın diyabet şeklidir; diyabetlilerin % 85 ila 90 oranında tip 2 vardır.

   

  Tip2 diyabet nedenleri

  Tip 2 diaybettin bir çok nedeni olabilir. Genetik yatkınlık olabilir. Ayni zamanda stres, aşırı alkol tüketimi, obezite, sağlıksız beslenme ve yeterince egzersiz yapmamak, bu diyabet türüne neden olabilir. Yaşam şekliniz ve beslenme alışkanlıklarınız tip 2 diyabet gelişimini etkilemektedir. Diğer nedenler hamilelik , hastalık ya da bazı ilaçlar kullanımı olabilir. Tip 2 diyabet genellikle 30’lu yaşlardan sonra oluşur, amma aynı zamanda çocuklarda ve erganlerde vardır.70 yaştan itibaren halkın % 15’de tip 2 diyabet olma olasılıği riski artar. Bu bazı etik gruplar için de geçerlidir, örneğin Surinam Hindustani ve Cape Verdeans, siyahi insallar ve latin amerikalılar.

   

  Tip 2 diyabet tedavisi

  Tip 2 diyabetti çok çeşitli şekillerde tedavi edilir. Hangi tedavinin sizin için uygun olduğu insülinin eksikliği ve pankreasın çalıma şekline bağlıdır. Böylece diyet, ilaç veya insülin faydası olabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ilaç veya insülin ihtiyacını azaltabilir. Hatta bazı durumlarda artık insüline gerek yoktur.

  Birçok kişi diyabet hastasi olduğunu bilmez. Bazen diyabet belirtileri diyabet diye tanımlamak kolay değildir. Herkesin tecrübesi farklidir. Siz söyleyin: herkes bazen kendisini yorgun, bezgin veya güçsüz hissedebilir.

 • Diyabetin belirtileri

  Diyabetin belirtileri oldukça yaygındır. Yine de aşağıdaki belirtilerden birileri var ise aile hekimize veya bir uzmana görünmekte fayda vardır:

  • sık sık susama
  • çok idrara çıkmak
  • aşırı yorgunluk
  • eğer gözleriniz ile ilgili sorun var ise

   

  Tip 1 diyabet şikayetleri

  Tip 1 diyabeti olan kişi kendisini genellikle oldukca hasta hisseder. Sonunda bu diyabet formu olduğunu bilmeyen insanlar ya bayılır yada koma haline girebilirler. Sizin veya çocuğunuzun tip 1 diyabeti olduğundan şüphe mi ediyorsunuz? Fazla vakit kayıb etmeden aile hekiminize başvurun, böylece sizin için en uygun tedavi uygulanabilir.

  Aşağıdaki belirtiler ile tip 1 diyabeti tanımlaya bilirsiniz:

  • çok susama ve sık idrara çıkma
  • hiçbir nedeni olmadan kilo kayıbı
  • çok yada hiç acıkmamamak
  • bulanık görme
  • mide bulantısı ve kusma

   

  Tip 2 diyabet şikayetleri

  Tip 2 diyabet en yaygın olanıdır, amma tanımak zordur. Semptonlar belirsiz olduğundan, yıllarca farkına varmaya bilirsiniz. Susuzluk, aşırı idrara çıkma, yorgunluk ve göz yorgunlugu gibi şikayetlerin yanı sıra, tip 2 diyabet belirlemenize yardımcı olabilcek belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

  • yaraların istenildiği gibi iyileşmemesi
  • nefes darlığı
  • yürürken bacaklarda hissedilen ağrılar
  • tekrarlanan enfeksiyonlar, örneğin idrar yolları iltihaplanması 
 • Hipo/Hiper

  Eğer şeker hastası iseniz muhtemelen hiper ve hipo’nun ne anlam geldiğini çok iyi biliyorsunuzdur. Bazen kanınızda çok fazla glikoz vardır. Biz buna hiperglisemi veya hiper diyoruz. Aynı zamanda düşük bir kan şekeri olabilir. O zamanda biz Hipoglisemi veya hipo diye adlandırırız. Kanınızda bu dalgalanmalar çok can sıkıcıdır, ama neyse ki bu konuda bir şeyler yapabiliriz.

   

  Kan şekeri dalgalanmalrı

  Hiper olan kişilerde kanşeker değeri 10 mmol/l üstünde ve hipo olanlarinkide 4 mmol/l altındadır. Kan şekeri dalgalanmalarının bir çok nedeni vardır. Yeme, içme, egzersiz, stres yada hastalık; hepsi kanınız daki şeker miktarını etkileyebilir. hiper veya hipo tanımlayan çeşitli şikayetler vardır.

   

  Hiper nasıl tanırsınız?

  • Çok idrara gitmek
  • susuzluk
  • ağız kuruluğu
  • yorgunluk
  • ani ruh hali değişikligi
  • huysuz
  • mide bulantısı ve kusmak

   

  Hipo nasıl tanırsınız? 

  • terleme, titreme ve baş dönmesi
  • çarpıntı
  • ani ruh hali değişikliği
  • konsantrasyon eksikliği
  • kafa ağrısı
  • yorgunluk
  • açlık

   

  Hiper’de veya hipo’da ne yaparsınız? 

  Hiper’e karşı yapabileceğiniz bol bol su içmektir. Vücudunuz kandaki aşırı şekerden idrar yolu ile kurtulur. Dikkat: şekerli içecek içmeyin! Hareket ederek kaslarinizdaki şekeri kullanırsınız. Bunun da yardımı olur. Son olarak ek insülin enjekte edebilirsiniz (sağlık uzmanınıza danışmanızı tercih ederiz). Hipo ‘da ise hemen birşeyler yiyip içmelisiniz.